off

Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Europa de Nord, 22-23 septembrie 2018

 

Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Scandinavia s-a desfășurat între 22 și 23 septembrie 2018 la Copenhaga în Centrul de Tineret Sfântul Voievod Ștefan cel Mare al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

În prima zi a evenimentului a avut loc un colocviu în care s-a vorbit despre importanța fidelității față de valorile creștine și față de valorile românești, informează Trinitas TV.

Duminică, 23 septembrie, Preasfințitul Părinte Macarie al Europei de Nord a oficiat Sfânta Liturghie în biserica ortodoxă română din Capitala Danemarcei.

Evenimentul a reunit tineri din toate țările scandinave, „tineri însoțiți de preoți de la parohii din Norvegia, Suedia și din Danemarca, unde studiază foarte mulți tineri cu precădere la universitățile daneze”, a declarat Preasfințitul Părinte Macarie pentru Trinitas TV.

Episcopul Macarie a precizat că i-a atenționat „pe tineri asupra mărturiei pe care trebuie să o dea deoarece consumerismul, atracțiile noilor tehnologii sau ideologiile de gen sunt menite să îi acapareze pe tineri, să îi întineze și să îi piardă sufletește”.

De asemenea, la eveniment a fost prezent purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, care a transmis mesajul de binecuvântare al Patriarhului Daniel.

Vasile Bănescu s-a declarat plăcut surprins de ITO Scandinavia prin faptul că unii „români au venit și de la 600 de km până la Copenhaga”.

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române a spus că la această întâlnire a tinerilor ortodocși s-a vorbit despre „credință, unitate și conștiința apartenenței la familia extinsă care este poporul român și Biserica Ortodoxă Română”.

Tinerii întruniți la ITO Scandinavia au putut participa la un colocviu cu tema Mărturia tânărului creștin în Europa contemporană susținut de Teodor Baconschi, Răzvan Bucuroiu și Vasile Bănescu.

La finalul sfintei liturghii toți credincioșii au participat la binecuvântarea drapelului național al României și au intonat imnul de stat.

 

Articol publicat pe basilica.ro

foto credit: Paul-Cătălin Popescu